RABİA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dünya Rabi Günü" için gönderdiği mesaj, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Atabek tarafından okundu. Erdoğan'ın mesajında, Rabia Meydanı'nda seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye karşı yapılan darbeyi reddetmek için başlatılan demokrasi, özgürlük ve onur mücadelesini bir kez daha saygıyla ve takdirle yad edildiği aktarıldı. Dava uğruna öldürülen tüm Mısırlılara Allah'tan rahmet dilenen mesajda, haksız yere zindanlara atılan, yargılanan, idam ve hapis cezalarına çarptırılan ve ülkelerini terk etmek zorunda bırakılan Mısırlılara da sabır ve kurtuluş temennileri iletildi.

"İnsanlık adına utanç verici"

Mısır halkının başlattığı demokrasi, adalet, özgürlük ve onur mücadelesinin bütün dünya için örnek oluşturduğu aktarılan mesajda, şu ifadelere yer verildi: "Mısır halkı, bir kez daha tarihe yön veren bir millet olduğunu göstermiştir. Fakat ne yazık ki Mısır devriminin kazanımları bir darbe ile tersine çevrilmiş ve demokrasi, barış, refah ve istikrar umutları bir kez daha söndürülmek istenmiştir. Dünyanın önde gelen demokrasilerinin bu darbe ve sonrasında yaşananlar karşısında sessiz kalması demokrasi ve insanlık adına utanç verici bir durumdur.

Bütün zorluklara rağmen aziz Mısır halkının darbeler, haksızlıklar ve zulümler karşısında aklın, vicdanın ve hukukun yolundan ayrılmayacağına olan inancımız tamdır. Bu vesileyle 14 Ağustos tarihinin Dünya Rabia Günü olarak ilan edilmesini ve çok sayıda ülkede düzenlenen etkinliklerle kamuoyunun dikkatinin bu mücadeleye çekilmesini isabetli bir karar olarak görüyorum. Platformda yer alan sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcilerine, demokrasiye, insan haklarına ve Mısırlı kardeşlerimize verdikleri destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum."

Yeni Şafak'a üç ödül birden
Konuşmaların ardından bugüne kadar Mısır'daki darbe karşıtı eylemlere destek veren kişilere ödülleri takdim edildi. Ödül alan kişilerin adına İstanbul'da Rabia şehitleri için oluşturulan "Rabia Ormanı'na" 100'er fidan dikileceğine dair sertifikaları verildi. Medya, sanat, siyaset, spor ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ödül verilen gecede, darbe karşıtı tutumundan dolayı Yeni Şafak Gazetesi ve TV NET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, www.yenisafak.com editörü Nuriye Çakmak üç ayrı ödüle layık görüldü.

 Okunma Sayısı:1403    15 Ağustos 2015


YORUM YAZ

Girilecek rakam : 512997Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.